Guest guest Posted August 16, 2005 Report Share Posted August 16, 2005 --- rose marie belforti wrote: > Are you sure ?? > How can I find out for sure, BECAUSE, I have heard > that the whey is a > superfood and has glutamathione in it that is an > anti aging thing in our > bodies that we run out of over the course of our > lives, and whey resupplies > it!! > They sell whey in tablets and such, so there must be > a reason. I don't think > you are correct in that whey is mostly water. > Anybody know the science on this??? > Thanks all!!!! > Rose Marie > > Well I still think that milk is mostly water. That doesn't mean that its not full good things. On the other hand what I meant to say was a cup of curd has more minerals and enzymes in it than a cup of whey. michael __________________________________________________ Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Guest guest Posted August 17, 2005 Report Share Posted August 17, 2005 > They sell whey in tablets and such, so there must be a reason. I don't think > you are correct in that whey is mostly water. > Anybody know the science on this??? > Thanks all!!!! > Rose Marie Ah, one of my favorite websites: http://www.nal.usda.gov/fnic/foodcomp/search/index.html I use this website constantly to evaluate how nutrient dense different foods are. If you type in whey you'll have several choices, liq vs dry whey and acid vs sweet whey and also a chocolate flavored drink. I clicked on acid whey (I'm not sure what the difference is, but I usually make whey from kefir and it's acidic). It then gives you a choice of 1 cup or 1 quart. I chose 1 cup and then it tells you all kinds of nutrients in 1 cup of whey - protein, carbs, calcium, magnesium, potassium, zinc, selenium, and other minerals, B vitamins, etc. And this website I'm sure isn't a very complete list if we're talking about raw whey from pastured dairy. HTH Rhonda Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Guest guest Posted August 17, 2005 Report Share Posted August 17, 2005 Thanks , do you make cheese from your own milk? Goats or cows? How many do you milk? Rose Marie Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Guest guest Posted August 17, 2005 Report Share Posted August 17, 2005 All right Rhonda!!! Thanks for the website!!! Rose Marie Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Guest guest Posted August 17, 2005 Report Share Posted August 17, 2005 --- rose marie belforti wrote: > Thanks , do you make cheese from your own > milk? Goats or cows? > How many do you milk? > Rose Marie > I make cheese from october thru june. Last winter I milked 9 cows. Most of my cows freshen in october.This fall I'll have 8 heifers frshening too,so I'll have to sell some of the cows. michael ____________________________________________________ Start your day with Yahoo! - make it your home page http://www.yahoo.com/r/hs Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Guest guest Posted August 18, 2005 Report Share Posted August 18, 2005 , where do you live and what kind of cheese do you make? Can you describe to me your marketing strategy? Thanks so much! Rose Marie Belforti Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Guest guest Posted August 18, 2005 Report Share Posted August 18, 2005 --- rose marie belforti wrote: > , where do you live and what kind of cheese > do you make? Can you > describe to me your marketing strategy? Thanks so > much! > Rose Marie Belforti > > I live right where michigan,indiana and ohio meet on the michigan side of the line. I make raw milk colby style cheese from 100% grassfed guernsey cows. My marketing strategy: to make cheese so good that people will go out of their way to get it. I am a member of both a food coop and a csa and both groups eat a lot of cheese. I keep the price as low as I can also. If your cheese is good people will share it with their friends and that is the best way to get more customers. michael ____________________________________________________ Start your day with Yahoo! - make it your home page http://www.yahoo.com/r/hs Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Guest guest Posted August 19, 2005 Report Share Posted August 19, 2005 Thanks , just wondering, can you actually make a living by making cheese? I mean, when you look at all your costs, is it worth it?? Rose Marie Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Guest guest Posted August 19, 2005 Report Share Posted August 19, 2005 --- rose marie belforti wrote: > Thanks , just wondering, can you actually > make a living by making > cheese? I mean, when you look at all your costs, is > it worth it?? > Rose Marie > > Before doing the cheese I was milking 30 cows and selling grade A milk. We made a living at that until Dean foods got a monopoly on the grade A milk business here. I was making about $12.00/ hundred lbs. then. I cut back to 8 cows and now I make about $65.00/100 lbs. Its alot less work and alot more fun. Anytime you start a new business you have to figure you will be lucky to break even for the first 2 or 3 years. The best part is dealing directly with the people who eat the cheese. They give me lots of positive feed back and support.Even more important ,the future looks bright for this kind of business and the cheese making gets easier each year as I get more experience. I expanded into herdshares this year so that will increase my income without increasing the work. Is it woth it? definintely yes. michael __________________________________ Yahoo! Mail Stay connected, organized, and protected. Take the tour: http://tour.mail.yahoo.com/mailtour.html Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Guest guest Posted August 20, 2005 Report Share Posted August 20, 2005 Micheal, when you say 65.00 per 100 lbs, do you mean 100 lbs of cheese sold? Thanks for everything, I sure would like to see your operation! Any pics you could put up? If you did already in the past, sorry if I missed them! Rose Marie Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Guest guest Posted August 20, 2005 Report Share Posted August 20, 2005 --- rose marie belforti wrote: > Micheal, when you say 65.00 per 100 lbs, do you mean > 100 lbs of cheese sold? > Thanks for everything, I sure would like to see your > operation! Any pics you > could put up? > If you did already in the past, sorry if I missed > them! > Rose Marie > > No that would be $65.00/ 100 lbs of milk or about $500.00 for 100 lbs. of cheese. Have you ever checked out the Vermontcheesetrails website they have cheesemaking pictures. just a big room , white walls, ceiling,a cheese vat (I use a 150 gallon bulk tank) a press and a bunch of buckets. not all that complicated. michael __________________________________________________ Quote Link to comment Share on other sites More sharing options...
Recommended Posts
Join the conversation
You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.