Jump to content
RemedySpot.com

pricing

Rate this topic


Guest guest

Recommended Posts

On Wed, 25 Oct 2000 22:29:06 +0100 " Pamela " <pamelahughes@...>

writes:

> Hi All,> could anyone tell how they price their gift baskets i.e. do

you

> include the cost of the basket , filler, ribbon etc or do you throw

this in for free?> Thanks> Pam

Here's just one idea for you:

Absolutely include the packaging costs. Baskets, etc can get pricey.

I just sold Fall Baskets which included: 3 small scrubby soaps, 1 4oz

calendula soap, 2-3 bath fizzies, natural finger nail brush, a few tulip

bulbs, all in terra cotta bowls tied up with celophane with fall silk

leaves adorning. Sold for $20. Which is kinda low, but wanted to be

reasonable.

Barb J

Oregon

Link to comment
Share on other sites

At 10:29 PM 10/25/00 +0100, you wrote:

>Hi All,

>could anyone tell how they price their gift baskets i.e. do you include the

>cost of the basket , filler, ribbon etc or do you throw this in for free?

>Thanks

>Pam

>Simply Special Handmade Soap

>www.irishhandmadesoap.com

If it's a $1.00 basket on a bed of krinkles, cello bagged and tied with

raffia I do them no charge. If someone wants an elaborate hat-box

container with reams of wired gold ribbons everywhere- then I have to

charge because the box alone costs me $5-7 Cdn and the Ribbon and cello

another $3.

hth

Tamara Zyganiuk

www.spellboundbotanicals.com

July 1 Issue of " The Spellbinder " is Online NOW

Coming soon: " Spellbound Botanicals " E-store

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

I'm always worried that people will look at a bar of my soap and say " I'm

not paying $3 - $4 for a bar of soap. What is she - nuts? " I think these people

also think these soaps are supposed to last for months. I always feel like

I'm going to have to defend the soaps. I've been considering making up a

brochure for customers to take when they look at the soaps explaining what

the difference is, how much better it is than the " detergent " soaps in the

store, and especially how to take care of the soap. It took me quite a while

to change my husband's habit of leaving the soap in the shower on the bottom

shelf of the 3-tier pole rack in our tub. I knew I couldn't get him to take

the soap out of the shower when he got out, but at least now it's not in

direct line of the water spray.

Hey, I've got a question I need answered. I recently got my first ever order

of " tin " 2oz. containers. How do you guys sterilize these before using

them? It seems I saw someplace thatyou can put them in the oven, but I

don't remember the temp or how long. What's the deal? The funny part is

I can't remember for the life of me why I bought the 2 oz. size. Anybody have

any suggestions for using them? Thank God I only bought (25) of them.

M

Link to comment
Share on other sites

Yup - know that feeling. Colleen. I don't know how many times people would

ooh & ahh at how pretty they are and how nice they smell. But to spend a few

dollars and try some so they could feel the difference, they won't. That's why

craft shows aren't that great sometimes. You really don't want to hear the

rude people that have no idea what goes into making homemade products.

Sometimes they talk like you're not even standing there. Geeeeeez!! Yet those

same people will go into a dept. store or B & BW and think nothing of spending

top dollar for manufactured stuff.

M

re: pricing

M wrote<< " I'm always worried that people will look at a bar of my

soap and say " I'm not paying $3 - $4 for a bar of soap. What is she -

nuts? " >>

I got a lot of those types of comments at the craft shows I did. Well

they didn't actually say those exact words, but you knew what they were

getting at. Especially when they'd pick up a few different bars, give

them a sniff, and say " I guess that's not bad for this stuff, you can

get them for this same price at B & BW on sale. " With that I'd politely

smile (while biting my tongue mind you), and say " Yes you probably can

buy glycerin soap there on sale for that same price. However, my soaps

are handcasted in small batches to ensure the utmost quality product

while theirs are manufactured in factories. And I also carry quite a

few fragrances that are unique that they don't carry. " They would

either buy some, or nod and walk away. The more I thought about it, I'd

rather have people purchase my products because they want the quality,

not the B & BW name!

Colleen

Country Meadow Creations

eGroups Sponsor

Choose 3 DVDs for $0.49 each!

Link to comment
Share on other sites

M wrote<< " I'm always worried that people will look at a bar of my

soap and say " I'm not paying $3 - $4 for a bar of soap. What is she -

nuts? " >>

I got a lot of those types of comments at the craft shows I did. Well

they didn't actually say those exact words, but you knew what they were

getting at. Especially when they'd pick up a few different bars, give

them a sniff, and say " I guess that's not bad for this stuff, you can

get them for this same price at B & BW on sale. " With that I'd politely

smile (while biting my tongue mind you), and say " Yes you probably can

buy glycerin soap there on sale for that same price. However, my soaps

are handcasted in small batches to ensure the utmost quality product

while theirs are manufactured in factories. And I also carry quite a

few fragrances that are unique that they don't carry. " They would

either buy some, or nod and walk away. The more I thought about it, I'd

rather have people purchase my products because they want the quality,

not the B & BW name!

Colleen

Country Meadow Creations

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest guest

In a message dated 3/16/01 12:54:16 PM Pacific Standard Time,

thesoapgoat@... writes:

<< his is how big companies get BIG and the little people stay small! They

have no guilt and the little people do!! If you gave away a basket a day,

your loosing $5 a day - $35 a week, and $1820.00 a year - down the drain!!

Everybody likes a deal, and everyone likes to get free stuff, but in the end

'someone' has to pay for it.

-just my thoughts-

>>

You say it like it is, ! HooHaH!

Toots!,

Ann

Link to comment
Share on other sites

Guest guest

and all the rest is for Advertising, & Profit.

Do you think big companies like Revlon, Lancôme, Cody, Clinique are really

feeling guilty about charging $12.99 for a product that is ONLY worth MAYBE

$1.55 - if not less?? No!!

Hi,

Also factor in thier massive insurance/liability, product development

time/paying large staffs of chemists pre production and all the stability/shelf

life testing which can take years - then the huge amounts of shipping - then the

sales reps need to get paid in thier offices, also thier car leases - and factor

in the freebie gift with purchases. Let's not forget the legal staff. Next

come the counter sales person plus commision.

The retail stores get thier cut to pay for thier advertizing, mantaining

thier bulding, part goes to the credit card services and that staff.......

What may look like it only costs $1.55 i raw materials/packaging has a lot

more going on behind the scene than meets the eye. The real profits come from

being a multi-international concern and selling millions of units instead of a

few thousand per year.

Jen

Link to comment
Share on other sites

Guest guest

I sure you all are adding these cost factors into your products. Yeah, our

cost are no where as large as theirs but still part of your pricing system.

Theresa

Re: pricing

> and all the rest is for Advertising, & Profit.

> Do you think big companies like Revlon, Lancôme, Cody, Clinique are

really

> feeling guilty about charging $12.99 for a product that is ONLY worth

MAYBE

> $1.55 - if not less?? No!!

>

> Hi,

> Also factor in thier massive insurance/liability, product

development time/paying large staffs of chemists pre production and all the

stability/shelf life testing which can take years - then the huge amounts of

shipping - then the sales reps need to get paid in thier offices, also thier

car leases - and factor in the freebie gift with purchases. Let's not

forget the legal staff. Next come the counter sales person plus commision.

> The retail stores get thier cut to pay for thier advertizing,

mantaining thier bulding, part goes to the credit card services and that

staff.......

> What may look like it only costs $1.55 i raw materials/packaging has

a lot more going on behind the scene than meets the eye. The real profits

come from being a multi-international concern and selling millions of units

instead of a few thousand per year.

>

> Jen

>

>

>

>

Link to comment
Share on other sites

Guest guest

> From: " Theresa Harley " <dyrw@...>

> I sure you all are adding these cost factors into your products. Yeah,

our

> cost are no where as large as theirs but still part of your pricing

system.

Theresa, This may or may not be an accurate statement. While the large

companies spend much more as a percentage in overhead than a person working

from their home, we must remember that they also buy their ingredients,

containers, and packaging, at a much lower rate than we do. They also sell

in the thousands of items while most of us are lucky to sell by the dozen.

Our part of the industry is labor intensive, theirs, not as much. Can you

see a large manufacturer paying someone to pour lotion into a bottle by

hand, or sticking labels on the bottles? I even make my own labels. If I

need a few in a hurry, I cut them out myself. The large companies have

machinary to do most of what we do by hand, so the cost of labor is much

greater for us, and labor is usually the largest single cost. Any time you

can increase your output while keeping overhead the same or growing at a

slower pace, your cost per item will be less.

Pat.

Peace, Joy, Serenity.

www.houseofscents.com

Cosmeticinfo

Link to comment
Share on other sites

Guest guest

My two cents worth is............little guys can charge for the packaging.

Cause little guys buyers already know that they are getting a good deal from

buying from us compared to the big guys with large overheads, and wages.

gina

Great Wonder Aroma Crafts

pricing

> thanks for all the input - I think we're talking about two differrent

> things, or maybe three - product packaging is one thing, I

> definitely cost out the labels, bottles etc for our own prodcut,

> though i know i'm not really allowing for our labor yet. I charge a

> huge margin, comparable to the big guys, and we have a lot less

> overhead!

>

> Next is making gift baskets, where I will include stuff that I buy

> from other makers at wholesale prices. This was my question

> about the flowerpot/trowel garden deal, and the answers about

> the pricing were very helpful. I think the idea is to pick a price

> that

> you think will sell, and I bet it is a good idea to offer a lower and

> higher priced option, and then pick stuff that will allow you a nice

> margin at that price point.

>

> Next is what my real question is about I think, and that is

> bundling more than one of a similar item, like doing a boxed set,

> but with an attractive container. I have for example minisquare

> candles, 2 x 2, they're very cute and cost me less than 50 cents

> each, I charge $1.50. I'd rather sell 4 or 6 at a time obviously, so

> I bought little square baskets for about 75 cents each, and

> wooden boxes for the other color candles that were more

> expensive over $1 each? I can't even remember. No wholesale

> vendor that I know charges extra for the littel vinyl bag for

> example when they do sample sets, or for the wooden box for

> the four pack of votives that I just saw today in a fairly major

> candle catalog. Even the b ig buys, in particular I know Body

> Shop, when they offer little sets in bags or other containers, if

> there's 3 or 4 little containers in the set, you pay the same price

> for the set that you would pay for the 3 or 4 items if you bought

> them separately. So in effect you're getting the cute little bag for

> free (which is about what it cost them, my sister used to be in the

> business..) Think gift with purchase, so many of them do it - So

> in this case the container/package is part of the attraction to buy

> multiple items.

>

> What do we think about this, if you guys arent sick of the

> question yet. Should I not offer the item in singles, in other

> words if they want to buy it they have to buy four, then I can

> justify

> charging $7.50 for something that they could otherwise buy for

> $6.00.

>

> this is a great list by the way, everyone is so generous, i joined

> cosmetics info also and its a great education..anyone know a list

> for retailers, display, packaging only?

>

> martha

> www.oasis-massage.com

>

>

>

>

Link to comment
Share on other sites

Guest guest

,

You are sooo right. I learned my lesson the hard way. For three

years I participated in an art show and because of the area I kept my

prices low making them affordable to everyone to have access. I was

really new and dense to the commerical process, so it took a while to

learn.

The booth down the way was expensive and sold stuff left and right.

It comes down the fact that if you don't charge enough people do not

think your product is worth buying. Now you can get carried away, so

price according to your area and what items like you are selling

cost. You are making a speciality item, so it is almost like a

special order, so charge according.

Tom L.L.

> > I kind of feel guilty charging full cost for it and so I

> > charge

>

> I have a friend who is an executive of Clinique.

> She gave me an example of why costs are sooo expensive.

> She used a $12.99 package of Eye Shadow as an example;

> The product itself is only worth .05 cents - " if that " she said

> The packaging is only worth $1.00 - " if that " she said

> Labour is only worth .50 cents - " if that " she said

> and all the rest is for Advertising, & Profit.

> Do you think big companies like Revlon, Lancôme, Cody, Clinique are

really

> feeling guilty about charging $12.99 for a product that is ONLY

worth MAYBE

> $1.55 - if not less?? No!!

> This is how big companies get BIG and the little people stay small!

They

> have no guilt and the little people do!! If you gave away a basket

a day,

> your loosing $5 a day - $35 a week, and $1820.00 a year - down the

drain!!

> Everybody likes a deal, and everyone likes to get free stuff, but

in the end

> 'someone' has to pay for it.

>

> -just my thoughts-

>

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Thanks Kim.

RE: Wholesale ?

Well, You really have to know your costs of your products, Then think aboutwhat others might wholesale for and what you can live with to be sort of"comparable". What I loose in price doing wholesale vs retail, I make upfor in quantity. You really have to be careful about cutting yourselfshort. I have had a minimum order of $100, but am gonna implement a formulafor those who dont want to spend quite that much, which isnt that much ifyou think about it. It will be a breakdown comprimising between how muchthey want and how much I charge for each product: For intance, for soap, Ifthey buy $100 or more the price will be $2.00 per bar, if they buy $75-$100,the price will be $2.50, if they buy $50-$75, the price will be $3.00 perbar, if they buy $25-50, the price will be $3.50, if they buy less than $25,the price will be the usual $4.00 per bar. I've worked this out with eachof my things. I have one client that we have sort of established afreindship also and I trust her. She orders a lot of stuf from me and I goahead and send and then she sends a check. Plus she knows that if shescrews with me some our conditions will be void and she dosnt want that.But I trust her and I know she woulnt screw with me. But otherwise, I getpaid first before they get their goods. I had once where the girl did a 30day net thing, and it took a long time to get the money from her. So imhesitant to do that anymore. But Imight in the future. On my wholesalepage I have an estimated time that I can will send. People always want toknow when to expect their stuf. You have to do what you are comfortablewith but DONT ever sell yourself short.I always expect their Tax ID numbers also. And state your payment terms.Lets see... I cant think of anything else right off top of my head. Goodluck with this account! Very very cool Colleen!T-----Original Message-----From: country meadow creations [mailto:cmcreations@...]Sent: Saturday, September 22, 2001 7:13 PM Subject: Re: Wholesale ?Yeah, but it's in need of pictures and an update. I quit posting the addywhen I moved it from Homestead to Bravenet because it wasn't done yet. Butsince you asked, here it is: www.countrymeadowcreations.com.So how about your wholesale terms? How do you figure yours? This is thesecond inquiry I've had. The first one went nowhere. I'm hoping with allthe craft shows I've got lined up this fall I can get some out of that too.Thanks!ColleenCountry Meadow CreationsOur members maphttp://.homestead.com/locations.htmlOur Message Boardhttp://www.voy.com/21568/Check out these great Molds!!http://soapwerks.com/martinworld.htmAll posts to this list are copyrighted by post author. They may NOT beforwarded, copied, or used in anyway without the permission of the postauthor with the exception of answering posts to this list. Posts arepersonal opinions only.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

,

Soapmaking for Fun and Profit by Given Nerius has a chapter on pricing

including the overhead costs you mentioned. She says that the overhead must

be proportionate to the costs of goods and labor and for the cottage industry

soapmakers is generally about 25-35%. She also mentions other things to

consider when pricing such as your competition, the economy, supply and

demand. So far anyway, I just make toiletries for myself and gifts, so have

not figured out any of this pricing stuff. I just like to read books. ;-) I

can just tell you that she has a number of formulas, taking lots of things

into account, for figuring out your pricing. If your local library is up to

date, they might carry her book. Good luck.

Sage

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Hi All,

I don't post often but i have read the debate about the pricing and wanted to

add my two cents. I had a craft show this past weekend and it was the worst one

I have attended. There was several other candle vendors. One in particular sold

soy candles as I do in the same containers 8 oz jelly jars. she sold them at

$6.50. I sell mine at $10.00. any way I sell more than candles, thank God for

soap, therefore I just did make my table fee back. By the way this was a two day

show. I was determined not to lower my prices to match hers. However, I felt I

price my candles based on many factors, just as the one person on the list

suggested. therefore , I must also list the factors involved. Not to repeat her,

but to make a plea to our craft,not to de-value our work. Here's my list as

follows:

shipping

containers or molds

wax

wicks

stickums

color

fragrance

labels

ink

Overhead, lights gas,etc...

And most impotantly time. Time to manufacture, time to sell in whatever venue,

time and gas to travel, set up and break down. We invest so much into producing

fine hand crafted products therefore we shouldn't cheapen our craft with below

market pricing. If people want cheap mass produced products they should go to

the dollar stores. We should set the standard for our industry, not price fixing

as some have eluded too, but pricing our products based on the care and

expertise involved in getting our products out to the public. Prices that help

consumers know they are getting quality products. you would see our crafts get

the respect that is due. Think estee lauder, cadillac, rolls royce, I could go

on and on. But you get my point. As a craft we should demand respect with no

apologies for the worth of our products. Thanks for letting me share my opinions

and my frustration.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

>

>

> Hi ne,

>

> I followed Anya's lead to both blogs and what you suggest seems

> to be exactly what is happening if you read the messages. Most were

> sympathetic and emphasized the quality of his perfumes. He'll have new

> customers who won't be making the comparison to the old pricing and

old

> customers who'll grumble a bit and after a while go back and buy at

the

> new price because they love the stuff. Haven't we all seen ourselves

> do that on occasion?

>

snipped

> Jsustine

>

Yes, it seems that way. I read the blogs after I wrote, thinking that I

probably should have read them before, to make sure I'm not making a

fool of myself, but it's a comon theme, that scandal is free publicity.

In Andy's case, I had to smile, reading all the messages. There are only

a few " stinkers " and they seem to have other issues then the pricing.

Some people just have to complain, it's their nature. More however are

fiercely defending Andy and his perfumes.

When you think about it, it's probably the best thing that could have

happend to him. Which scam artist or even remotely business oriented

person would make such a pricing blunder? None. If it was about money in

the first place, this would never have happened. This only goes to show,

that he really is creative first, business second, and anything but out

to rip anyone off.

The comment about 200% price increase really cracked me up. An engineer

it was even, I believe. Can't even do the most basic of math. Someone

corrected him later on, and it seemed as if he was crumbeling in

opposition. Makes no sense, but is a good laugh.

I only know of Andy through this group and the blog references. Seemed

like a nice guy that knew what he was doing, but not much more. Now even

I am curious what his perfumes smell like. I'm willing to bet his sales

will go up drastically. Everyone now knows, he is not increasing

profits, but through a underpricing, is increasing price to cover cost.

That is something that is not a common mistake in perfume business-not

for major players anyway, and not in a commercial world, where profits

are increased to the max, quality is decreased, to squeeze out even more

profit. He is definitely showing himself as a good guy, somewhat naive

in busines matters, but that's the charm.

It would be fun to see how this develops

ne

Link to comment
Share on other sites

e <avir-c@...> wrote: I feel for Andy, but this is also good

publicity. Many know him, and

hopefully speak up for him. His creations will speak for themselves.

ne

Hi ne,

I followed Anya's lead to both blogs and what you suggest seems

to be exactly what is happening if you read the messages. Most were

sympathetic and emphasized the quality of his perfumes. He'll have new

customers who won't be making the comparison to the old pricing and old

customers who'll grumble a bit and after a while go back and buy at the

new price because they love the stuff. Haven't we all seen ourselves

do that on occasion?

I thought it was rather nice, really, to have an open discussion of

pricing between a producer and customers - there' s so much phony

Welcome lead-in, thanks Anya, to this important, touchy area. Very

helpful to read the responses.

Jsustine

Hi ne & e

I also think the fact he is quite open about it...... is a positive

thing.....there can be no behind back sniping which is to be applauded. I am

all for that.... ..... no one can say ah he is just being greedy ya de ya de

ya......making a fast buck as they know the ins and outs.....

Janita

Send instant messages to your online friends http://uk.messenger.

Link to comment
Share on other sites

was there a jan feb special with doc A that was cheaper then usual? i

accidently deleted this and wanted to find out if this was him or

another band doc.

Im trying to get this scheduled.

dawn m

Link to comment
Share on other sites

Dec January was the special, I am not aware of a Feb special

On 1/3/07, dawn <dawn9368@...> wrote:

was there a jan feb special with doc A that was cheaper then usual? i accidently deleted this and wanted to find out if this was him or another band doc.Im trying to get this scheduled.dawn m

Link to comment
Share on other sites

This is the email I got when I inquired about the surgery back in Dec

Dr. Alberto Aceves

Mexicali Bariatric Center

If you book your surgery for December 2006 or January 2007 your package price for lap band surgery will be

$7800 dollars or Bypass surgery for $12,100 dollars.

· Dr. Alberto Aceves is one of the top 5 doctors in Mexico performing weight loss surgeries.

· Full

Private Hospital

· Inamed Lap Band

· Over 1000 procedures performed personally by Dr. Aceves

· Member of the American Society for Bariatric Surgery

· Excellent track record.

Call us today to book your surgery at this low price available only through the months of December and January!

Nina Eguia

Patient Coordinator, Dr. Aceves

888 344 3916 toll free

619 962 8142 cell

On 1/4/07, Kelli <psichikel@...> wrote:

I don't think that was Dr. Aceves, since I've never seen him do a special but then I could be wrong as well. Now there is another Dr. Aguilar(?), in Mx that does specials every now and then on

Obesityhelp.com. Check with Nina, but I think the going price for Dr. A is still $8,200. Kelli>> was there a jan feb special with doc A that was cheaper then usual? i > accidently deleted this and wanted to find out if this was him or > another band doc.> Im trying to get this scheduled.> dawn m>

Link to comment
Share on other sites

I could be wrong but I believe it was only for bands.

>

> Funny, I booked mine in Dec for Jan and was told it was $12,500, and

> noting has been told to me about this $400 dollar savings.

>

> wonder why?

>

>

>

>

Link to comment
Share on other sites

-I don't think any of us think this is just someone being nosy. WE

all know it is someone working very hard and trying to find out

information to help them make the best decision.

This are my reason and mine alone:

1. I have extreme obesity in my family, I will be the 11th to have

gastric by pass.

2. I don't want to worry about fills, I don't see them as that big of

a deal now as I did before, but the issue is still there.

3. I have a bladder condition called Interstitial Cystitis, and the

foods this limits me to is very similar to gastric by pass and I feel

I can best cope with it and foods, for example, I can not have fruits,

anything acidic, and many many other things. I stick to a 60/40 ratio

of protein and carbs and that will be the same for the by pass, but

also the lap band.

4. I quit smoking and I'm 51 years old, the weight just loves my

bones and it will fight to stay right where it is at.

5. I also have a strong strain of diabetes in my family, and I have a

major fear of needles and we are not going to get diabetes. My

husband would enjoy sticking me with a needle on a daily basis way

tooo much.

I feel more confidence in the GBP because of being very familar with

it and watching and helping my cousins through it, but each case is

different.

Link to comment
Share on other sites

that was just for the Lapband. I was quoted 12,100 for the bypass. I just found out that I may qualify for insurance to pay for RNY but I am still not sure which surgery to go with. I like keeping all my organs intact but the whole money thing is like a shiney new bike to a kid. Kwim?

On 1/4/07, Abbigail Kadar <abbikadar@...> wrote:

The special that is advertised is for the lap. I had to ask the office there was a special for the GBP. Based on the price you noted, I am assuming that you have chosen to go with the GBP. Can you tell me why you opted to go for this rather than the lap? I am schedule for Feb 1st - but I haven't decided which surgery I want to do. Not trying to be nosy, just trying to get ideas. Thanks in advance.

magnoliamouth <karenostrom@...> wrote:

Was the special just for lap bands or Gastric by pass too, because I'min Jan, in fact next Wed, and never knew about a special?

__________________________________________________

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...